Téli ételek, amiktől javulhat a látásunk

Látásjavítást segítő ételek

A szem romlása mögött megannyi tényező állhat. Sokan fogják a genetikára, sokan pedig az irodai munkára, azonban a vitaminszegény étrendet kifelejtik az okok közül. Pedig a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozás akár látásjavítást is eredményezhet. Alábbi blogbejegyzésünkben összegyűjtöttünk néhány ételt, amely télen is elérhető és amelyeknek rendszeres fogyasztása hatással lehet látásunk javulására.

A látás vitaminja, az A vitamin

A felsorolást nem is lehetne mással kezdeni, mint az A-vitaminnal, amelyről még általános iskolában megtanultuk, hogy fontos szerepe van az egészséges látás kialakításában. Annyira fontos ez a vitamin, hogy hiánya esetén gyakoriak a képalkotási problémák. Így, ha időben észleljük a problémát, akkor a megfelelő vitamin pótlásával akár látásjavítást is elérhetünk. A szem ideghártyájának megfelelő működéséért felelős vitamin, valamint annak előanyaga a béta-karotin nem csak a sárgarépában található meg. A téli tápanyagok közül a sütőtök, a cékla, valamint a tojás tartalmazzák ezeket az értékes táplálékokat.

A vitaminok sztárja, a C-vitamin a látásjavításért

A C-vitamin hasznos hatásairól sokszor lehet hallani. Amellett, hogy egész immunrendszerünk karbantartását erősíti, az egészséges szem megóvásáért, valamint a látás javításáért is felelős. A vitamin rengeteg zöldség-gyümölcsben megtalálható, azonban ezek nagy része ezen az éghajlaton nem terem hazánkban télen, így nagy fejtörést okozhat az olvasó számára, hogy akkor mégis hogyan szerezzen be C-vitaminban dús ételeket. A citrusféléket, a savanyúságokat, különösképpen a savanyúkáposztát, valamint a csipkebogyót hívhatjuk segítségül.

Összegezve javasoljuk, hogy gazdagítsuk reggeli pirítósunkat savanyúkáposztával, tízórainak csomagoljunk narancsot – akár több alkalommal is a héten -, valamint készítsünk csipkebogyóteát igazi gyümölcsből, nem pedig teafilterből. Ezáltal megóvhatod, valamint javíthatod látásodat, illetve megelőzheted a későbbi időskori látásromlást, valamint a szürkehályog kialakulásának esélye is csökken.

A csonthéjasokban megbúvó E-vitamin

Az E-vitaminnak, hasonlóan a C-vitaminhoz, elsősorban megelőző szerepe van látásunkkal kapcsolatban. A védőmechanizmusok karbantartásában, valamint a szabadgyökökkel való küzdelemben áll helyt ez a tápanyag is. Ennek nagymértékű pótlására főként idősebb korban van szükség, amikor az első panaszok jelentkeznek a látás romlásával kapcsolatban. A megelőzés, valamint a látásjavítás érdekében a téli szezon tipikus táplálékai az olajos magvak, mint például a dió vagy a mandula lehetnek segítségünkre. Aki nem annyira kedveli ezeket a „rágcsálnivalókat”, azoknak pedig javasoljuk, hogy a salátájukat ízesítsék növényi olajokkal.

A lutein és a zeaxantin

A kimondhatatlannak tűnő zeaxantin és a lutein főként a zöld, leveles zöldségekben találhatóak meg, ahol ők adják a növények színét. Azonban nemcsak bennük, hanem retinánkban is megtalálhatóak ezek az anyagok. Sőt, a kutatások azt igazolták, hogy kiemelten fontos szerepet játszanak a káros sugarak elleni védelemben. Fogyasszunk spenótot, káposztát, brokkolit, valamint tojássárgáját annak érdekében, hogy megfelelő szinten tartsuk szemünkben ezeket az anyagokat.

Jó hír a húsimádóknak

A fentiekben főként zöldségeket, gyümölcsöket és magvakat említettünk, amelyek befolyásolják az egészséges látást. Azonban a cinket sem szabad kifelejteni a felsorolásból, hiszen segíti az A-vitamin felszívódását, amelynek fontosságáról már korábban is beszéltünk. Ezt a tápanyagot főként a húsfélékben, azon belül is a marha- és a csirkehúsban találhatjuk meg. Ha már a húsféléket említjük, akkor érdemes néhány szót ejteni a halhúsokról is. Az omega 3 és 6 zsírsavakat tartalmazó energiaforrásoknak már gyermekkorban nagy jelentősége van, hiszen a zsírsavak hiánya már fiatalon látásromlást okozhat.

Összegezve a fentieket, kövessünk vitaminokban gazdag, kiegyensúlyozott étrendet látásunk megóvása érdekében. Ha pedig már bekövetkezett a baj, sokszor tapasztaljuk a pontatlan látást, akkor keressünk fel egy szakorvost, és vessük magunkat látásvizsgálat alá. Hiszen, ha időben elcsípjük a problémát, akkor akár ilyen kis apróságokkal is látásjavítást érhetünk el magunkon.

Hasonló tartalmakért kövesse Facebook és weboldalunkat!